Upresnit

Filtry
Content

alto-adige

Alto Adige

Do tohto najsevernejšieho talianskeho regiónu priniesli vinohradníctvo Etruskovia, Rimania len ďalej rozvíjali ich postupy. Nachádza sa medzi Lombardiou, Venetom a hranicami s Rakúskom. Klíma je prevažne horská, v zime s veľmi nízkymi teplotami a častými snehovými zrážkami ale s vysokým počtom slnečných dní.

Silná stránka juhotirolských vinárstiev nespočíva vo vyprodukovanom množstve, ale v detaile. Miestna už stredomorská klíma ponúka rôzne podmienky pre pestovanie vína v závislosti na nadmorskej výške. Keď sa k tomuto základnému predpokladu pripočítajú chladné noci, pôda bohatá na minerály a šikovné ruky miestnych vinárov, môže z tejto kombinácie vzísť jediný výsledok – najlepšie talianske biele vína. Vína z tejto oblasti majú z 98% označenie pôvodu DOC, čím sa Alto Adige radí na prvé miesto Taliansku. Označenie pôvodu DOC „Alto Adige", „dell Alto Adige" a „Lago di Caldaro" patria k najvýznamnejším.

Tunajší vinári dokázali naplno využiť miestne charakteristické podmienky ako je čistota vzduchu, intenzita slnečného žiarenia, zloženie pôdy a zároveň sa vyrovnať s horšie dostupným terénom a horskou klímou. Spojením ich usilovnosti a umu sa rodia skvelé vína rozmanitých vôní s plným telom, aromatické a delikátne.

Alto Adige sa na talianskej produkcii podieľa 4,7%.

Additional information

Upresnit