Content
poliziano - asinone et6

Asinone DOCG, Nobile di Montepulciano 2010

Poliziano
Cena: 120,00 €
Bez DPH: 100,00 €
120,00 €
1,500l.
Skladom u dodávateľa

Hodnotenie vína

Veronelli: 90 bodov3 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Gambero Rosso: 3f Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.
Duemilavini: 5 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

Vinica Asinone dáva najkvalitnejšie hrozná tradičných odrôd Prugnolo (80%), Canaiolo Nero, Mammolo, Colorino a Merlot pre najlepšie Vino Nobile z vinárstva Poliziano. Federico Carletti majstrovsky spojil svoje enologické skúsenosti, toskánsku tradíciu s trochou inovácie a tak vzniklo toto veľké Vino Nobile, známe a oceňované na celom svete. Víno zreje v barikových sudoch 18 mesiacov a potom vo fľašiach aspoň ďalších 8 mesiacov.

Vo vinárskom sprievodcovi Gambero Rosso sa o tomto víne píše: „Naozaj veľké víno s krásnou vôňou ostružín, kakaa, kávy. Chuť je plná, elegantná, s hlbokými trieslovinami, ale uhladenými, a nakoniec krásna a nekonečná dochuť..."

Víno vhodné pre prestížne príležitosti k hlavným mäsovým chodom a tiež k pikantným syrom.

Vhodná teplota pri podávaní je 18°- 19° C.

Obsah alkoholu 14,5%.

Môže ďalej ležať pri vhodnom uchovaní najmenej 15 rokov.

Vinárstvo:

Rodinné vinárstvo Poliziano sa dramaticky zmenilo po príchode syna zo štúdií v roku 1990, kedy Federico Carletti prevzal vedenie celého statku. Zameral sa v prvom rade na zlepšenie kvality a dodnes je hlavnou filozofiou vinárstva najlepšia kvalita ako na vinici, tak aj vo výrobe, aby aj konečný produkt bol najvyššej kvality.

Všetky vína vo vinárstve Poliziano sú vyrábané z hrozna vypestovaného na vlastných viniciach, čím si udržiavajú charakteristiku vinice aj jednotlivých ročníkov. Vinice s menej priaznivými podmienkami boli zrušené a naopak sa v priebehu rokov vysadili nové, v najlepšie exponovaných pozíciách, s vybranými klonmi tradičných odrôd.

V súčasnosti vinárstvo hospodári na 240 ha viníc, z toho 120 ha registrovaných DOC a DOCG. Vinárstvo Poliziano je dnes považované za jedno z najlepších v oblasti Montepulciana a teší sa svetovému renomé.