Content
205_barco-reale-di-carmignano-doc.jpg205_barco-reale-di-carmignano-doc.jpg

Barco Reale di Carmignano DOC 2014/2016

Tenuta di Capezzana
Cena: 16,80 €
Bez DPH: 14,00 €
16,80 €
0,750l.
Na sklade

Hodnotenie vína

Wine Spectator: 88b - TOP VALUE Najuznávanejší svetový časopis o víne. Používa 100 bodovú stupnicu hodnotenia. 95-100b.- Classic- veľké víno 90-94b. - Outstanding - víno s vynikajúcim charakterom a štýlom 85-89b. - Very good - víno so špecifickými kvalitami 80-84b. - Good - kvalitné dobréé víno 75-79b. - Mediocre - piteľné víno, ktoré môže mať menšie nedostatky 50-74b. - neodporúča sa.
Veronelli: 85 bodov1 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Gambero Rosso: 1 Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.
Duemilavini: 3 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

Mladší brat Carmignana DOCG. Víno je podobného zloženia: Sangiovese (70%), Cabernet (20%), Canaiolo (10%), avšak v dubových sudoch zostáva len niekoľko mesiacov.

Ihneď nás upúta sladká a intenzívna ovocná vôňa. Chuť je plná, zamatová, sladkastá, na mladé víno prekvapivo vyvážená. Dlhotrvajúca ovocná dochuť.

Víno je vhodné k cestovinám, červeným aj bielym mäsám.

Obsah alkoholu 13,5%.

 

Dostupné tiež v objeme 1,500l. a 5,000l.

Vinárstvo:

Vinárstvo Capezzana a jeho vína majú veľmi dlhú tradíciu a pôsobivú, najmenej 1200 rokov starú, históriu. V štátnom archíve vo Florencii sa nachádza dokument – zmluva z roku 804 o prenájme usadlosti spolu s vinicami a olivovými hájmi. Víno sa tu ale pestovalo už v predrímskej dobe, pred cca 3000 rokmi.

Usadlosť Capezzana, bývalé panstvo rodu Medici, je od začiatku minulého storočia v majetku starej šľachtickej rodiny Contini Bonacossi. Jej vinice sú súčasťou jednej z najmenších DOCG oblastí – Carmignano. Je zásluhou predovšetkým kniežaťa Uga Contini Bonacossi, že sa v roku 1975 vrátil vínam tejto oblasti historický názov Carmignano, do tej doby to bola iba podoblasť Chianti Montalbano. Rodina Bonacossi vedie vinárstvo s tou najlepšou filozofiou: „Vernosť tradícii, ale tradícii, ktorá nie je kamenná, ale v prirodzenom pohybe...nesmie sa stratiť charakter vína a oblasti, kde sa víno vyrába...tradícia je aj výsledok mnohých zlepšení a inovácií, ktoré sa časom preverujú novými generáciami vinárov."