Content

Barolo Riserva DOCG, Vigna Bussia 2011

Barale Flli.
Cena: 98,30 €
Bez DPH: 81,92 €
98,30 €
0,750l.
Skladom u dodávateľa

Hodnotenie vína

Veronelli: 90 bodov3 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Almanaco: Oscar V tejto ročenke udeľuje vydavateľstvo Gambero Rosso Oscarov vínam z hľadiska najlepšieho pomeru kvality a ceny. Oscary sa udeľujú podľa jednotlivých regiónov a nakoniec je udelený národný Oscar - jeden za červené a jeden za biele víno.
Wine Spectator: 92 Najuznávanejší svetový časopis o víne. Používa 100 bodovú stupnicu hodnotenia. 95-100b.- Classic- veľké víno 90-94b. - Outstanding - víno s vynikajúcim charakterom a štýlom 85-89b. - Very good - víno so špecifickými kvalitami 80-84b. - Good - kvalitné dobréé víno 75-79b. - Mediocre - piteľné víno, ktoré môže mať menšie nedostatky 50-74b. - neodporúča sa.
Duemilavini: 4 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

Barolo z lokality Bussia v prevedení Riserva, ktorá sa robí len vo veľmi priaznivých ročníkoch. Všeobecne v Taliansku prívlastok Riserva znamená, že víno leží v sude minimálne o 1 rok dlhšie, ak v normálnom prevedení. Pri tejto Riserve to však neplatí. V prvých troch rokoch nie je rozdiel medzi normálnym Barolom a Riservou. Až keď si S. Barale istý, že ide o mimoriadny ročník a vynikajúce víno, stočí časť vína do 54 l. demižónov, v ktorých víno zreje a zjemňuje sa ďalšie 2 roky a až potom sa víno stáča do fliaš.

Je to skvelé dlhoveké Barolo, vyrobené tradičným spôsobom.

 

Ročník 2010 - 1,500l. =198,00€ s DPH

Ročník 2001 - 1,500l. =490,00€ s DPH

Vinárstvo:

Historické vinárstvo Barale Fratelli, so sídlom v samom centre Barola, vedie teraz Sergio Barale v autentickom klasickom štýle. Väčšina mladých vinárskych expertov, someliérov a aj vydavatelia rôznych vinárskych časopisov a sprievodcov, uprednostňuje v posledných desaťročiach moderný spôsob výroby Barola, ktoré je týmto spôsobom hlavne skôr pripravené na pitie. Snáď právom to Sergio Barale cítil ako určitú diskrimináciu a preto sa rozhodol neposkytovať vzorky svojich vín na hodnotenia. Preto sa jeho výborné vína nedali nájsť v bežných sprievodcoch o talianskych vínach ako je Gambero Rosso (s výnimkou Veronelliho), prípadne v medzinárodných časopisoch ako je Decanter alebo Wine Spectator. Svoje rozhodnutie už ale čiastočne zmenil.