Content
258_boggina-toscana-rosso-igt.jpg258_boggina-toscana-rosso-igt.jpg

Boggina, Toscana Rosso IGT 2012

Petrolo
Cena: 113,00 €
Bez DPH: 94,17 €
113,00 €
0,750l.
Skladom u dodávateľa

Hodnotenie vína

Veronelli: 88 bodov2 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Gambero Rosso: 2f Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.
L'Espresso: 4 Populárny sprievodca vínami vydavateľstva L'Espresso hodnotí kvalitu vína počtom fliaš a 20 bodovou stupnicou. 5 fliaš (18,0-20,0b.) - výborné víno najvyššej úrovne 4fľaše (16,5-17,5b.) - veľké, veľmi pekné víno 3 fľaše (15-16b.) - dobré víno, najmä pre menej dôležité vína je to veľmi dobrý výsledok 2 fľaše (13,5-14,5b.) - pre veľké víno je to nedobré hodnotenie 1 fľaša (12-13b.) - dostatočne dobré víno.
Duemilavini: 4 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

Víno Boggina vzniklo ako vízia a sen Gastona Bazocchi, deda dnešného majiteľa. Boggina je meno najlepšej vinice vinárstva s odrodou Sangiovese. Bola vysadená v roku 1952. Je to jednoodrodové víno Sangiovese. Hrozno z vinice Boggina sa z veľkej časti používa na výrobu vína Torrione. Na víno Boggina sa robí mimoriadne škrupulózny výber tých najlepších bobúľ; celkom sa vyrobí len okolo 500 fliaš. Je to niečo na spôsob Riservy. Nemá to žiadny ekonomický efekt, zmysel je v tom, ako hovorí Luca Sanjust: “Je to mimoriadne víno, ktoré sa mi nepáči predávať, ale chcem ho piť v pohode so svojimi najlepšími priateľmi.“

Víno sa predáva v limitovanom množstve len najlepším zákazníkom. Excelentné Sangiovese, Luca Sanjust ho nedáva na hodnotenia do vinárskych sprievodcov.

Vinárstvo:

Toto malé toskánske vinárstvo z oblasti Chianti Colli Aretini patrí do najužšej kvalitatívnej špičky. Vinárstvo vlastní pani Lucia Sanjust Bazocchi a vedie ho jej syn Dr. Luca Sanjust.

Vinič sa pestuje na 31 ha v nadmorskej výške 250 – 450m. Pôda je ílovito- kamenná s rozvrstvením bridlice.

Vinárstvo vyrába  pre túto oblasť netradičné vína, len dva druhy, obe ako „cru": Galatrona a Torrione.