Content
242_bolgheri-rosso-doc.jpg242_bolgheri-rosso-doc.jpg

Bolgheri Rosso DOC 2016

Michele Satta
Cena: 23,20 €
Bez DPH: 19,33 €
23,20 €
0,750l.
Skladom u dodávateľa

Hodnotenie vína

Veronelli: 90 bodov3 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Duemilavini: 5 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

Toto červené víno je výrazom vinice (cca 20 ha), ktorú Michele Satta vysadil pred viac ako 10 rokmi a kde chcel ukázať veľký potenciál oblasti Bolgheri pre červené vína s veľkým charakterom. Vinica je tradične založená relatívne husto (6200 krov/ 1 ha), s ohľadom na prirodzenú rovnováhu vinice. Ručný zber pri optimálnej zrelosti hrozna zaručuje kvalitný mušt pre kvasenie bez pridávania umelých kvasiniek. Na šupkách kvasí mušt najmenej 3 týždne. Po 10 mesiacoch uležania v barikových sudoch sa víno stáča do fliaš bez filtrácie. Odrodové zloženie: Cabernet 30%, Merlot 30%, Sangiovese 30%, zvyšok ďalšie červené odrody.

Iskrivá rubínová až granátová farba, príjemná výrazná vôňa s náznakmi korenia, kakaa a sladkého tabaku. Chuť je plná, harmonická. Je to univerzálne, veľmi príjemné víno.

Výborne sa hodí k mäsovým predkrmom, cestovinám s červenou omáčkou, takmer ku každému, hlavne červenému mäsu, rovnako k syrom.

Ideálna teplota pre podávanie je 18°C.

 

Ročník 2008/2013 - 1,500l. = 54,20€ s DPH

Vinárstvo:

Oblasť  Bolgheri je jednou z najmladších apelácií DOC, ale vôbec prvou v Taliansku, kde sú základom vín medzinárodné odrody. Priekopníkom tohto, pre Taliansko neobvyklého štýlu, sa stal barón Incisa della Rocchetta, ktorý už v 30. rokoch minulého storočia vysadil v Bolgheri francúzske odrody, predovšetkým Cabernet Sauvignon a Merlot a ktorý potom v 60. rokoch so svojím vínom Sassicaia preslávil vína z Bolgheri po celom svete.

Michele Satta je jedným z výborných pokračovateľov tohto, pre Bolgheri typického, štýlu. Hospodári na 30 ha najlepších viníc v oblasti blízko mora. Už niekoľko rokov patrí so svojimi vínami medzi najdôležitejších výrobcov v oblasti, hlavne pokiaľ ide o kvalitu.