Content

Campirosa, Montepulciano d'Abruzzo Cerasuolo DOC 2016

Dino Illuminati
Cena: 7,99 €
Bez DPH: 6,66 €
7,99 €
0,750l.
Na sklade

Hodnotenie vína

Duemilavini: 3 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.
Luca Maroni: 87 Hodnotenie excentrického vinárskeho odborníka Luca Maroniho je originálne a získava si stála väčšiu obľubu. L.Maroni hodnotí víno z troch hľadísk:1- konzistencia alebo plnosť, 2- vyváženosť, 3- integrita, tj. celistvosť, čistota a úplnosť senzorických vnemov. Každé hľadisko sa hodnotí zvlášť, víno môže dostať až 34 bodov za každé hľadisko. Celkový súčet bodov tvorí index príjemnosti vína, max. 100 bodov. Podľa L.Maroniho už vína s indexom od 75 bodov stoja za dobré pitie.

Tradičné ružové víno z Abruzza. Vinice sa nachádzajú na pahorkoch nad mestečkom Controguerra, zvažujúcich sa k blízkemu Jadranskému moru. Cerasuolo je jednoodrodové víno, 100% Montepulciano d'Abruzzo. Hrozno sa zbiera výhradne ručne, väčšinou v strede septembra. Po dôkladnom vytriedení a odstopkovaní sa hrozno lisuje. Niekoľko hodín (len cca 15) kvasí mušt na šupkách pri nízkej kontrolovanej teplote. Týmto sa do vína dostáva bohatá typická aróma odrody a svetlo ružová farba. Ďalej prebieha fermentácia ako pri bielom víne.

Farba je svetlá červená, pripomína čerešne, je iskrivá a priezračná. Charakteristická jemná kvetinová dlhotrvajúca vôňa. Chuť je suchá, svieža, veľmi jemná s dostatočne dlhou dochuťou.

Campirosa je víno vhodné k najrôznejším predjedlám, ľahším údeninám, syrom, rybacím a zeleninovým jedlám, taktiež k bielemu mäsu.

Obsah alkoholu: 12,8%.

Vinárstvo:

Nicolo Illuminati založil svoje vinárstvo v roku 1890 na pahorkoch medzi mestečkami Nereto a Controguerra v nadmorskej výške 300m, v polovici cesty medzi Jadranským morom a Apeninami. Dnes s rovnakým nadšením vedie vinárstvo jeho vnuk Dino, ktorému pomáha celá jeho rodina.

Dino Illuminati je právom považovaný za jedného z najlepších vinárov v Abruzze. Je to predovšetkým jeho zásluha, že pozdvihol vinárstvo na najvyššiu možnú kvalitatívnu úroveň. Vinárstvo má celkom 110 ha viníc, na ktorých sú vysadené hlavne odrody typické pre túto oblasť ako Montepulciano, Trebbiano a Passerina.