Content
249_chianti-classico-docg.jpg249_chianti-classico-docg.jpg

Chianti Classico DOCG 2015

Badia a Coltibuono
Cena: 23,40 €
Bez DPH: 19,50 €
23,40 €
0,750l.
Na sklade

Hodnotenie vína

Veronelli: 85 bodov1 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Gambero Rosso: 3f Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.
L'Espresso: 5 Populárny sprievodca vínami vydavateľstva L'Espresso hodnotí kvalitu vína počtom fliaš a 20 bodovou stupnicou. 5 fliaš (18,0-20,0b.) - výborné víno najvyššej úrovne 4fľaše (16,5-17,5b.) - veľké, veľmi pekné víno 3 fľaše (15-16b.) - dobré víno, najmä pre menej dôležité vína je to veľmi dobrý výsledok 2 fľaše (13,5-14,5b.) - pre veľké víno je to nedobré hodnotenie 1 fľaša (12-13b.) - dostatočne dobré víno.
Duemilavini: 4 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

Toto klasické Chianti a jeho etiketa je jedným z najznámejších a najreprezentatívnejších symbolov oblasti Chianti Classico. Vinič sa pestuje a víno sa vyrába absolútne čistým biologickým spôsobom, od roku 2003 má certifikát ICEA. Víno zreje v dubových sudoch. 90% Sangiovese, 10% Canaiolo.

Farba je výrazne rubínová. Víno s peknou vôňou čerešní, tabaku, vanilky, tónmi korenia, kvetinová vôňa fialiek s náznakmi kože. Chuť je suchá s elegantným trieslom, lahodná, vyrovnaná s príjemnou kyselinkou, dlhotrvajúca.

Obsah alkoholu 14%.

Vinárstvo:

Prestížne vinárstvo zo srdca klasického Chianti s dôrazom na biologickú výrobu vína, ktorého taliansky názov môžeme preložiť ako „opátstvo dobrej úrody".

Toskánske vinárstvo Badia a Coltibuono nájdeme v samom srdci oblasti Chianti Classico. V 11 storočí bol na jednom z najvyšších kopcov vybudovaný románsky kláštor, okolo ktorého tamojší mnísi vysádzali vinice a priebehu storočí obhospodarovali niekoľko tisíc akrov viníc. V roku 1810, keď bolo Toskánsko pod nadvládou Napoleona, však museli mnísi kláštor opustiť. Sekularizované opátstvo spolu s priľahlými pozemkami v polovici 19. Storočia kúpil bankár z Florencie, predok dnešných majiteľov, rodiny Stucchi Prinetti.