Content
250_chianti-classico-riserva-docg.jpg250_chianti-classico-riserva-docg.jpg

Chianti Classico Riserva DOCG 2011/2012

Badia a Coltibuono
Cena: 41,30 €
Bez DPH: 34,42 €
41,30 €
0,750l.
Skladom u dodávateľa

Hodnotenie vína

Veronelli: 86 bodov2 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Gambero Rosso: 3f Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.
L'Espresso: 4 Populárny sprievodca vínami vydavateľstva L'Espresso hodnotí kvalitu vína počtom fliaš a 20 bodovou stupnicou. 5 fliaš (18,0-20,0b.) - výborné víno najvyššej úrovne 4fľaše (16,5-17,5b.) - veľké, veľmi pekné víno 3 fľaše (15-16b.) - dobré víno, najmä pre menej dôležité vína je to veľmi dobrý výsledok 2 fľaše (13,5-14,5b.) - pre veľké víno je to nedobré hodnotenie 1 fľaša (12-13b.) - dostatočne dobré víno.
Duemilavini: 3 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

Riserva sa vyrába len v najlepších ročníkoch. Všetky vína vinárstva, aj táto Riserva, sú certifikované bio vína. Víno je vyrobené výhradne z pôvodného hrozna v tej najlepšej kvalite. Odrodové zloženie je 90% Sangiovese s pridaním 10% odrody Canaiolo. Expozícia viníc je na juhozápad v nadmorskej výške 350 mnm. Pôda je prevažne ílovitá s vápencovým podložím. Vinice, na ktorých sa pestuje hrozno výhradne na Riservu majú až 35 rokov. Aj pri tomto víne je úplnou samozrejmosťou ručný zber a triedený zber, ktorý začína v prvej polovici septembra. Macerácia na šupkách trvá najmenej tri týždne, zrenie prebieha vo francúzskych a rakúskych sudoch rôznych veľkostí najmenej 24 mesiacov. Než sa víno dostane k zákazníkovi, musí ešte najmenej štyri mesiace ostať vo fľaši. Ročná produkcia je maximálne 14 000 kusov.

Farba je intenzívna, hlboká rubínová. Prevláda vôňa po červenom ovocí, višniach, muškátovom oriešku a čiernom korení. Teplé a primerane mäkké na podnebí, v závere je elegantné a veľmi svieže s vyzretou trieslovinkou.

Teplota podávania je ideálna pri 18°C.

Obsah alkoholu 14,5%.

Táto Riserva je vhodná aj na dlhšie uloženie.

Vinárstvo:

Prestížne vinárstvo zo srdca klasického Chianti s dôrazom na biologickú výrobu vína, ktorého taliansky názov môžeme preložiť ako „opátstvo dobrej úrody".

Toskánske vinárstvo Badia a Coltibuono nájdeme v samom srdci oblasti Chianti Classico. V 11 storočí bol na jednom z najvyšších kopcov vybudovaný románsky kláštor, okolo ktorého tamojší mnísi vysádzali vinice a priebehu storočí obhospodarovali niekoľko tisíc akrov viníc. V roku 1810, keď bolo Toskánsko pod nadvládou Napoleona, však museli mnísi kláštor opustiť. Sekularizované opátstvo spolu s priľahlými pozemkami v polovici 19. Storočia kúpil bankár z Florencie, predok dnešných majiteľov, rodiny Stucchi Prinetti.