Content
238_giovin-re-bianco-di-toscana-igt.jpg238_giovin-re-bianco-di-toscana-igt.jpg

Giovin Re, Bianco di Toscana IGT 2009/2011/2016

Michele Satta
Cena: 45,00 €
Bez DPH: 37,50 €
45,00 €
0,750l.
Skladom u dodávateľa

Hodnotenie vína

Veronelli: 90 bodov3 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Duemilavini: 3 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

Toto víno vzniklo vďaka momentálnej intuícii, keď počas vinobrania Michele Satta ochutnal strapec hrozna odrody Viognier, ktorej mal na vinici niekoľko krov. Kvasenie prebieha v barikových sudoch. Bez pridávania kvasiniek alebo akýchkoľvek iných prísad zostáva víno na kaloch až do marca, kedy sa bez filtrácie fľaškuje. Odrodové zloženie: 100% Viognier.

Žiarivá zlatistá farba. Sladkastá vôňa šľahačkových zákuskov predchádza výraznejšie ovocné a maslové tóny v chuti so zjavným ananásom a zaváranými marhuľami. Chuť prekrásne dopĺňa v optimálnej miere dávkovaná vanilka. Víno je nadmieru elegantné s nekonečnou dochuťou.

Mimoriadne vhodné k plodom mora, predovšetkým ku kôrovcom.

V programe talianskej televízie RAI1 o víne sa tento Viognier dostal do finále a bol vyhodnotený ako druhé najlepšie biele víno Talianska.

Vinárstvo:

Oblasť  Bolgheri je jednou z najmladších apelácií DOC, ale vôbec prvou v Taliansku, kde sú základom vín medzinárodné odrody. Priekopníkom tohto, pre Taliansko neobvyklého štýlu, sa stal barón Incisa della Rocchetta, ktorý už v 30. rokoch minulého storočia vysadil v Bolgheri francúzske odrody, predovšetkým Cabernet Sauvignon a Merlot a ktorý potom v 60. rokoch so svojím vínom Sassicaia preslávil vína z Bolgheri po celom svete.

Michele Satta je jedným z výborných pokračovateľov tohto, pre Bolgheri typického, štýlu. Hospodári na 30 ha najlepších viníc v oblasti blízko mora. Už niekoľko rokov patrí so svojimi vínami medzi najdôležitejších výrobcov v oblasti, hlavne pokiaľ ide o kvalitu.