Content
54_lacrimarosa-campania-rosato-igt.jpg54_lacrimarosa-campania-rosato-igt.jpg

Lacrimarosa, Campania Rosato IGT 2016/2017

Mastroberardino
Cena: 16,60 €
Bez DPH: 13,83 €
16,60 €
0,750l.
Na sklade

Hodnotenie vína

Veronelli: 87 bodov2 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Gambero Rosso: 1 Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.
Luca Maroni: 93 Hodnotenie excentrického vinárskeho odborníka Luca Maroniho je originálne a získava si stála väčšiu obľubu. L.Maroni hodnotí víno z troch hľadísk:1- konzistencia alebo plnosť, 2- vyváženosť, 3- integrita, tj. celistvosť, čistota a úplnosť senzorických vnemov. Každé hľadisko sa hodnotí zvlášť, víno môže dostať až 34 bodov za každé hľadisko. Celkový súčet bodov tvorí index príjemnosti vína, max. 100 bodov. Podľa L.Maroniho už vína s indexom od 75 bodov stoja za dobré pitie.

Veľké ružové víno, 100% Aglianico, z významnej vinárskej oblasti Kampánie - Taurasi, kde sa už storočia pestuje táto červená odroda. Vyrába sa jemným lisovaním hrozna, pri ktorom sa mušt jemne sfarbí. Ďalej prebieha fermentácia ako pri bielom víne.

Iskrivá, intenzívna ružová farba. Vôňa jemná, typicky ovocná pre túto odrodu, s náznakmi broskyne, medu, jahôd a minerálnych tónov. Chuť je harmonická, suchá so zreteľnou broskyňou a malinami.

Víno sa hodí k predjedlám, rizotám, cestovinám, bielemu mäsu a jedlám z rýb.

Obsah alkoholu 12,5%.

 

Vinárstvo:

Mastroberardino je synonymum pre slávnu a úspešnú vinársku históriu Kampánie a dnešnej modernej výroby vína na najvyššej úrovni. Slávne vinárstvo z Atripaldi bolo a stále je najlepším predstaviteľom klasických vín z Kampánie, ako bielych aj červených. V tejto oblasti sa vína pestujú už od dôb, kedy bolo toto územie gréckou kolóniou, t.j.  pred 2700 rokmi. Vinárstvo bolo založené už v roku 1878. Predovšetkým v medzivojnovom období a potom v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch bolo zásluhou a prezieravosťou Antonia Mastroberardina, že na viniciach ostali staré historické odrody, ktoré sú verným odrazom tejto oblasti a s ktorými vinárstvo slávi úspechy na celom svete. Najznámejšie biele vína tohto vinárstva sú Greco di Tufo, Fiano di Avelino a Falanghina. Modrá odroda je svetoznáme Aglianico. Vinárstvo bolo koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia poverené Ministerstvom archeológie obnovením historických viníc v Pompejách.