Content

Lumeggio, Controguerra Bianco DOC 2018

Dino Illuminati
Cena: 8,10 €
Bez DPH: 6,75 €
8,10 €
0,750l.
Na sklade

Hodnotenie vína

Gambero Rosso: 2** Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.

Základné biele víno Dina Illuminatiho. Lumeggio je vinica na pahorkoch katastra obce Controguerra, ktoré stúpajú od Jadranského mora do výšky asi 275 metrov nad morom.

Odrodové zloženie: 70% Trebbiano, 15% Passerina, 15% Chardonnay.

Kvasenie aj zrenie prebieha pri kontrolovanej teplote v nerezových tankoch.

 

Slamovožltá farba so zelenkastými odleskami, jemná ovocná vôňa s jasným tónom lúčnych kvetov. Chuť je suchá, svieža, veľmi príjemná ľahko rafinovaná.

 

Toto víno výborne sprevádza jedlá z rýb a morských plodov, predjedlá, šaláty a zeleninové jedlá.

Doporučená teplota na konzumáciu je 9°- 11° C.

Vinárstvo:

Nicolo Illuminati založil svoje vinárstvo v roku 1890 na pahorkoch medzi mestečkami Nereto a Controguerra v nadmorskej výške 300m, v polovici cesty medzi Jadranským morom a Apeninami. Dnes s rovnakým nadšením vedie vinárstvo jeho vnuk Dino, ktorému pomáha celá jeho rodina.

Dino Illuminati je právom považovaný za jedného z najlepších vinárov v Abruzze. Je to predovšetkým jeho zásluha, že pozdvihol vinárstvo na najvyššiu možnú kvalitatívnu úroveň. Vinárstvo má celkom 110 ha viníc, na ktorých sú vysadené hlavne odrody typické pre túto oblasť ako Montepulciano, Trebbiano a Passerina.