Content

Lumen, Controguerra Rosso DOC, Riserva 2011

Dino Illuminati
Cena: 39,90 €
Bez DPH: 33,25 €
39,90 €
0,750l.
Skladom u dodávateľa

Hodnotenie vína

Gambero Rosso: 2 Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.
Veronelli: 3 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.

Výborné víno, kde sa k tradičnej odrode Montepulciano pridáva Cabernet Sauvignon (30%). Vinice sa nachádzajú pri mestečku Controguerra v optimálnej polohe s južnou expozíciou v nadmorskej výške 295 metrov s ideálnou mikroklímou. Zber hrozna obidvoch odrôd sa robí až v prvej polovici októbra. Po dôkladnom vytriedení a jemnom lisovaní sa obe odrody vinifikujú oddelene v nerezových tankoch. Po málolaktickom kvasení sa víno sceľuje a stáča do barikových sudov, kde zreje 18 mesiacov. Po stočení do fliaš leží víno ďalších 12 – 14 mesiacov, kým ide do predaja.

Hlboká rubínová farba. V peknej vôni nachádzame ostružiny, červené ríbezle a ďalšie prezreté červené ovocie. V chuti oceníme plné telo s dokonalou štruktúrou a výbornú harmonickosť a eleganciu vína.

Výborne sprevádza červené mäso, divinu, jahňacie mäso, vyzreté a pikantné syry.

Lumen je dlhoveké víno, vyrába sa len v najpriaznivejších ročníkoch.

Obsah alkoholu 14,5%.

Vinárstvo:

Nicolo Illuminati založil svoje vinárstvo v roku 1890 na pahorkoch medzi mestečkami Nereto a Controguerra v nadmorskej výške 300m, v polovici cesty medzi Jadranským morom a Apeninami. Dnes s rovnakým nadšením vedie vinárstvo jeho vnuk Dino, ktorému pomáha celá jeho rodina.

Dino Illuminati je právom považovaný za jedného z najlepších vinárov v Abruzze. Je to predovšetkým jeho zásluha, že pozdvihol vinárstvo na najvyššiu možnú kvalitatívnu úroveň. Vinárstvo má celkom 110 ha viníc, na ktorých sú vysadené hlavne odrody typické pre túto oblasť ako Montepulciano, Trebbiano a Passerina.