Content
53_melizie-irpinia-igt-passito.jpg53_melizie-irpinia-igt-passito.jpg

Melizie, Irpinia IGT Passito 2012

Mastroberardino
Cena: 32,00 €
Bez DPH: 26,67 €
32,00 €
0,375l.
Skladom u dodávateľa

Hodnotenie vína

Veronelli: 93 bodov3 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Gambero Rosso: 1 Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.
L'Espresso: 3 Populárny sprievodca vínami vydavateľstva L'Espresso hodnotí kvalitu vína počtom fliaš a 20 bodovou stupnicou. 5 fliaš (18,0-20,0b.) - výborné víno najvyššej úrovne 4fľaše (16,5-17,5b.) - veľké, veľmi pekné víno 3 fľaše (15-16b.) - dobré víno, najmä pre menej dôležité vína je to veľmi dobrý výsledok 2 fľaše (13,5-14,5b.) - pre veľké víno je to nedobré hodnotenie 1 fľaša (12-13b.) - dostatočne dobré víno.
Duemilavini: 3 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

Šetrne zbierané najlepšie hrozná z vinice Santo Stefano sô použité na výrobu tohto výborného Passita. 100% Fiano di Avelino. Vinica sa nachádza 550 metrov nad morom, pôda je veľmi bohatá na minerálne látky, ktoré dávajú tomuto Passitu nezameniteľnú chuť. Zber začína koncom októbra. Vinifikácia prebieha 12 mesiacov v dubových sudoch a ešte najmenej 3 mesiace vo fľašiach.

Slamovo žltá farba so zelenkastými odleskami. Delikátna vôňa predovšetkým po tabaku, sušených datliach, mede a bielych hľuzovkách. Na podnebí je zjavná sladká chuť s krásnou kyselinkou, sprevádzanou lahodnými tónmi po pražených lieskových orieškoch a mandliach, čo je jednou z charakteristík tejto odrody.

Víno je výborným doprovodom pre syry a dezerty.

Vinárstvo:

Mastroberardino je synonymum pre slávnu a úspešnú vinársku históriu Kampánie a dnešnej modernej výroby vína na najvyššej úrovni. Slávne vinárstvo z Atripaldi bolo a stále je najlepším predstaviteľom klasických vín z Kampánie, ako bielych aj červených. V tejto oblasti sa vína pestujú už od dôb, kedy bolo toto územie gréckou kolóniou, t.j.  pred 2700 rokmi. Vinárstvo bolo založené už v roku 1878. Predovšetkým v medzivojnovom období a potom v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch bolo zásluhou a prezieravosťou Antonia Mastroberardina, že na viniciach ostali staré historické odrody, ktoré sú verným odrazom tejto oblasti a s ktorými vinárstvo slávi úspechy na celom svete. Najznámejšie biele vína tohto vinárstva sú Greco di Tufo, Fiano di Avelino a Falanghina. Modrá odroda je svetoznáme Aglianico. Vinárstvo bolo koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia poverené Ministerstvom archeológie obnovením historických viníc v Pompejách.