Content
128_minaia-gavi-del-comune-di-gavi-docg.jpg128_minaia-gavi-del-comune-di-gavi-docg.jpg

Minaia, Gavi del Comune di Gavi DOCG 2016/2018

Nicola Bergaglio
Cena: 16,40 €
Bez DPH: 13,67 €
16,40 €
0,750l.
Na sklade

Hodnotenie vína

Veronelli: 88 bodov2 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Gambero Rosso: 3f Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.
Almanaco: Oscar V tejto ročenke udeľuje vydavateľstvo Gambero Rosso Oscarov vínam z hľadiska najlepšieho pomeru kvality a ceny. Oscary sa udeľujú podľa jednotlivých regiónov a nakoniec je udelený národný Oscar - jeden za červené a jeden za biele víno.
Duemilavini: 5 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

Minaia je najlepšia vinica N. Bergaglia a patrí medzi najlepšie v celej DOCG oblasti Gavi. Gavi je víno jednoodrodové – 100% Cortese.

Víno má farbu slamovo žltú so zlatými odleskami. Vôňa je jemná, svieža, so zreteľným nádychom citrusových plodov a tropického ovocia. Chuť na podnebí je veľmi presvedčivá, rafinovaná a uhladená. V dochuti je toto víno ľahučko horkasté.

Víno sa hodí k pokrmom z rýb, hlavne k plodom mora.

Podávame pri teplote 9°- 11° C.

Obsah alkoholu 13%.

Vinárstvo:

Historické vinárstvo Bergaglio nie je vôbec veľké, obhospodaruje cca 15 ha viníc, ale aj tak je považované za jedno z najlepších vinárstiev DOCG oblasti Gavi. Nachádza sa v Roverte, malej vinárskej obci asi 5 km od Gavi.

V rodinnej postupnosti je dnešným vlastníkom Gianluigi Bergaglio, ale veľmi platným pomocníkom a nasledovníkom je jeho syn Diego. V tomto rodinnom vinárstve nás okamžite osloví zjavná láska k pôde a kraju, kde rodina od nepamäti vyrába skvelé biele víno Gavi. Táto láska je ale zviazaná s hlbokou skúsenosťou a znalosťou vinárskej výroby s prvoradým dôrazom na kvalitu. Víno sa tu vyrába výhradne z vlastného hrozna, čo umožňuje dôslednú kontrolu kvality produkcie.