Content
244_piastraia-bolgheri-rosso-doc.jpg244_piastraia-bolgheri-rosso-doc.jpg

Piastraia, Bolgheri Rosso DOC 2013/2014/2015

Michele Satta
Cena: 42,00 €
Bez DPH: 35,00 €
42,00 €
0,750l.
Skladom u dodávateľa

Hodnotenie vína

Veronelli: 93 bodov3 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Gambero Rosso: 2f Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.
Duemilavini: 3 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

Veľkým červeným vínam z Bolgheri vyšľapala cestičku ku sláve dnes už legendárna Sassicaia, jedno z prvých, určite však z najslávnejších a i najdrahších tzv. supertoskánskych vín. Tieto vína kombinujú horko krvný taliansky temperament s uhladenou eleganciou grand cru Medocu. Michele Satta robí svoje vynikajúce víno z odrôd Merlot, Syrah, Cabernet a Sangiovese, všetky odrody zhruba v rovnakom pomere. Ihneď po vylisovaní sa mušt dáva do barikových súdkov a časť do väčších dubových sudov, každá odroda zvlášť. Víno po fermentácii zostáva v sudoch po dobu 1 roka.

Iskrivá rubínová farba, výrazná vôňa s náznakmi korenia, kakaa a sladkého tabaku. Chuť plná a intenzívna, s dostatkom jemných trieslovín, vrelá a nesmierne senzuálna s pomerne dlhou dochuťou.

Je to víno veľmi elegantné, tzv. „víno k meditácii“. Vhodné je aj k dlhšiemu uloženiu.

Výborne sa hodí k pečenému mäsu, zverine a vyzretým syrom.

Ideálna teplota pri podávaní je 18°C.

 

Ročník 2012 - 1,500l. = 89,00€ s DPH

Vinárstvo:

Oblasť  Bolgheri je jednou z najmladších apelácií DOC, ale vôbec prvou v Taliansku, kde sú základom vín medzinárodné odrody. Priekopníkom tohto, pre Taliansko neobvyklého štýlu, sa stal barón Incisa della Rocchetta, ktorý už v 30. rokoch minulého storočia vysadil v Bolgheri francúzske odrody, predovšetkým Cabernet Sauvignon a Merlot a ktorý potom v 60. rokoch so svojím vínom Sassicaia preslávil vína z Bolgheri po celom svete.

Michele Satta je jedným z výborných pokračovateľov tohto, pre Bolgheri typického, štýlu. Hospodári na 30 ha najlepších viníc v oblasti blízko mora. Už niekoľko rokov patrí so svojimi vínami medzi najdôležitejších výrobcov v oblasti, hlavne pokiaľ ide o kvalitu.