Content

Pinot Grigio, Collio DOC 2014/2016

Castello di Spessa
Cena: 21,00 €
Bez DPH: 17,50 €
21,00 €
0,750l.
Na sklade

Hodnotenie vína

Gambero Rosso: 2 Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.
Veronelli: 86 bodov2 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Duemilavini: 3 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

 

Pinot Grigio, vysadený v roku 1995 na viniciach v oblasti Capriva del Friuli. 

Farba je slamovo žltá s charakteristickými medenými odleskami. Vôňa je svieža s nádychom jablka, hrušky a broskyne. Chuť je jemná, zaguľatená s príjemne vyváženými kyselinkami. 

Toto víno je vhodné k rybám na všetky spôsoby, k cestovinám s paradajkovou omáčkou, k syrom, taktiež výborne sprevádza gnocchi s mäsovými omáčkami.

Obsah alkoholu 13,5%, podávame pri teplote 12°C.

Vinárstvo:

Na miernych svahoch DOC oblasti Collio sa rozkladá 30 ha viníc vinárstva Castello di Spessa, ďalších 35 ha viníc sa nachádza v DOC oblasti Isonzo.

Vína z tohto vinárstva boli spomínané už v 16. storočí. 

Castello di Spessa patrí aj dnes do najužšej špičky vinástiev z Friuli, k čomu veľkou mierou prispieva aj jeden z nalepších talianskych enológov, pán Gianni Menotti.