Content
7_spiano-montepulciano-d-abruzzo-doc.jpg7_spiano-montepulciano-d-abruzzo-doc.jpg

Spiano, Montepulciano d'Abruzzo DOC 2015

Dino Illuminati
Cena: 8,50 €
Bez DPH: 7,08 €
8,50 €
0,750l.
Na sklade

Hodnotenie vína

Gambero Rosso: 2h Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.

100% Montepulciano. Vinice sa nachádzajú v mestečku Controguerra v nadmorskej výške 260 metrov v optimálnej polohe s ideálnou mikroklímou. Zber sa robí začiatkom októbra a po dôkladnom výbere sa hrozno lisuje a vinifikuje tradičným spôsobom - dlhá macerácia a kvasenie na kaloch – ale s použitím najmodernejšej technológie, hlavne riedenej teploty v nerezových tankoch. Po ukončení málolaktického kvasenia sa víno stáča do 25 hl sudov zo slovinského duba, kde zreje 7-8 mesiacov. Potom musí ešte ostať 4 mesiace vo fľašiach, kým ide do predaja.

Rubínová farba s fialovými odleskami, keď je víno mladé. Vôňa červeného ovocia, príjemná a trvácna. Chuť je v ústach pekne plná, veľmi vyvážená, komplexná a zaguľatená, dlhotrvajúca s ľahkou dochuťou sladkého drievka.

Ideálna teplota pri podávaní je 18°C.

Obsah alkoholu 13,5%.

Vinárstvo:

Nicolo Illuminati založil svoje vinárstvo v roku 1890 na pahorkoch medzi mestečkami Nereto a Controguerra v nadmorskej výške 300m, v polovici cesty medzi Jadranským morom a Apeninami. Dnes s rovnakým nadšením vedie vinárstvo jeho vnuk Dino, ktorému pomáha celá jeho rodina.

Dino Illuminati je právom považovaný za jedného z najlepších vinárov v Abruzze. Je to predovšetkým jeho zásluha, že pozdvihol vinárstvo na najvyššiu možnú kvalitatívnu úroveň. Vinárstvo má celkom 110 ha viníc, na ktorých sú vysadené hlavne odrody typické pre túto oblasť ako Montepulciano, Trebbiano a Passerina.