Content
29_teodosio-aglianico-del-vulture-doc.jpg29_teodosio-aglianico-del-vulture-doc.jpg

Teodosio, Aglianico del Vulture DOC 2007

Basilisco
Cena: 23,00 €
Bez DPH: 19,17 €
23,00 €
0,750l.
Skladom u dodávateľa

Hodnotenie vína

Gambero Rosso: 2 Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.

Druhé víno tohto malého ale vynikajúceho vinárstva je Teodosio. Je to jednoodrodové víno, 100% Aglianico. Vinica sa nachádza o okolí mestečka Barile, na úpätí Monte Vulture v nadmorskej výške 450 metrov na vulkanickom podloží. Ručný zber začína v prvej polovici októbra. Vinifikácia prebieha 10-20 dní pri teplote 25°C. Zrenie vína prebieha 10-12 mesiacov vo francúzskych barikových sudoch, potom ešte 8-10 mesiacov vo fľašiach.

Farba je hlboká rubínová s purpurovými odleskami. Komplexná ovocní vôňa, hlavne s tónmi sliviek a prezretých čerešní. Plné telnaté víno s dlhotrvajúcim koncom.

Hodí sa predovšetkým k tmavým mäsám a vyzretým syrom.

Doporučená servírovacia teplota je 18-20°C.

Obsah alkoholu 14%.

Vinárstvo:

Na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia založil Donato Cutolo vinárstvo Basilisco v mestečku Barile na severe regiónu Basilicata. Po smrti otca prevzal v roku 2001 vinárstvo jeho syn Michele, povolaním lekár. Spolu s manželkou Nunziou sa pustil do sizyfovskej práce vinárskych nadšencov. Rozhodli sa postaviť vinárstvo na nové základy, obnovili väčšinu viníc, do pivníc zaviedli najnovšie technológie a s veľkým citom zrenovovali staré panské sídlo z konca 18. storočia, kde sídli vinárstvo.

Basilisco vlastní 10 hektárov viníc v tých najlepších pozíciách na svahoch vyhasnutej sopky Vulture, neďaleko mestečka Barile. Vulkanická štruktúra pôdy a špeciálna mikroklíma pozitívne prispievajú k dosahovaniu najlepších výsledkov pri pestovaní typickej miestnej odrody Aglianico del Vulture.