Content
81_verdicchio-dei-castelli-di-jesi-classico-doc.jpg81_verdicchio-dei-castelli-di-jesi-classico-doc.jpg

Verdicchio dei Castelli di Jesi „Classico“ DOC 2018

Ercole Velenosi
Cena: 11,50 €
Bez DPH: 9,58 €
11,50 €
0,750l.
Na sklade

Hodnotenie vína

Veronelli: 88 bodov2 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Gambero Rosso: 1 Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.

Velenosi kúpili jednu z najlepších viníc v srdci klasickej DOC oblasti Castelli di Jesi. Odrody: 85% Verdicchio, 15% ďalšie biele odrody povolené pre apeláciu. Po ručnom zbere skoro ráno alebo neskoro večer sa nie celkom zrelé hrozno veľmi šetrne lisuje na pneumatických lisoch. Mušt sa ochladí, staticky dekantuje skôr, ako začne prebiehať kvasenie v oceľových tankoch za riadenej teploty. Výsledkom je biele víno mimoriadnej kvality, svieže ale plné, harmonické, zaguľatené.

Farba slamovožltá s iskrivými zelenkavými odleskami. Vôňa je jemná ale stála a nezabudnuteľná, príjemne svieža s podtónmi zeleného jablka, medu a korenia. Chuť je vyvážená, príjemne harmonická, plná a lahodná s charakteristickou príjemnou, ľahko horkastou dochuťou.

Univerzálne biele víno vhodné k predjedlám, všetkým rybacím a zeleninovým jedlám a bielemu mäsu.

Odporúčaná teplota pre konzumáciu je 10°- 11° C.

Obsah alkoholu 12,5%.

 

Vinárstvo:

Vinárstvo Velenosi vzniklo vďaka záujmu a nadšeniu dvoch mladých ľudí, manželov Angely a Ercole Velenosi v roku 1984. Aj keď vo vinárskom sektore pracujú len niekoľko desaťročí, je dnes toto vinárstvo jedným z najlepších v regióne Marche, so sídlom v meste Ascoli Piceno, kúsok od východného pobrežia Jadranského mora.

Nadšenie a láska k vínu, k tvrdej práci na vinici aj v pivnici pretrváva dodnes a prináša svoja výsledky. Táto práca je samozrejme podporená najmodernejšou technológiou výroby vína a spoluprácou s renomovaným vynikajúcim enológom Dr. Attiliom Pagli.

Vinárska produkcia zahŕňa tradičné odrody regiónu, tj. biele Trebbiano, Pecorino, Passerina, Verdicchio a modré Montepulciano, Sangiovese, Lacrima di Morro a v menšej miere aj ďalšie medzinárodné odrody.

Aj základné vína tohto vinárstva dosahujú vynikajúcu kvalitu a tie najlepšie dostávajú najvýznamnejšie ocenenia a hodnotenia nielen medzi talianskymi vínami, ale i vo svetovom meradle.