Content
167_vernaccia-di-san-gimignano-docg.jpg167_vernaccia-di-san-gimignano-docg.jpg

Vernaccia di San Gimignano DOCG 201

Geografico
Cena: 8,40 €
Bez DPH: 7,00 €
8,40 €
0,750l.
Na sklade

Hodnotenie vína

Veronelli: 84 bodov1 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Duemilavini: 2 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

Vernaccia je jednoodrodové víno a v oblasti DOCG sa vyrába výhradne z pôvodnej tradičnej révy Vernaccia di San Gimignano. Toto biele víno má preto svoj nezameniteľný charakter a je považované za jedno z najlepších talianskych bielych vín.

Má zlatožltú farbu, buket veľmi jemný, elegantný ale zároveň intenzívny. Chuť v ústach je svieža a ovocná, s dobrou, veľmi jemnou štruktúrou a charakteristickou, ľahko horkastou dochuťou.

Hodí sa dobre k predjedlám, k teľaciemu mäsu a samozrejme ku kôrovcom a ostatným rybím pokrmom.

Servírujeme pri teplote 10°- 12° C.

Obsah alkoholu 12,5%.

Vinárstvo:

V r. 1961 založilo 17 malých  a stredných vinárov z historickej a najprestížnejšej oblasti Chianti Classico družstvo, aby mohli zlepšiť výrobu použitím najmodernejších technológií a zefektívniť obchodnú činnosť.

Dnes družstvo spája viac ako 2OO vinárov a okrem pôvodných viníc v tradičnej oblasti medzi mestečkami Castellina in Chianti, Gaiole in Chianti a Radda in Chianti vyrába družstvo vína aj z ďalších najprestížnejších vinárskych oblastí Toskánska; od Brunella z Montalcina cez Vino Nobile z Montepulciana až po Vernacciu di San Gimignano.