Content
82_vigna-solaria-falerio-doc.jpg82_vigna-solaria-falerio-doc.jpg

Vigna Solaria, Falerio DOC 2014/2015/2016

Ercole Velenosi
Cena: 10,99 €
Bez DPH: 9,16 €
10,99 €
0,750l.
Na sklade

Hodnotenie vína

Veronelli: 86 bodov2 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Gambero Rosso: 2h Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.

Prvá historická zmienka o víne Falerio je v dokumentoch z 13. storočia. Názov vína však bude omnoho starší, je odvodený pravdepodobne od Falerov, ktorí obývali územie okolo mesta Ascoli Piceno už v dobe antického Ríma. Dnešné víno Falerio je podľa apelácie DOC zmesou bielych odrôd s hlavným podielom pôvodných miestnych Passerina a Pecorino, ktoré sa tradične pestujú v oblasti Marche na pahorkoch okolo mesta Ascoli Piceno. Vigna Solaria je názov malej, najlepšie situovanej vinice, v nadmorskej výške cez 400 mnm. Hrozno sa pred lisovaním ručne triedi a pre toto víno sa vyberá len to najlepšie. Pri samotnom kvasení sa nechávajú šupky s muštom niekoľko hodín pri nízkej kontrolovanej teplote. Výsledkom je biele víno úplne jednoznačnej charakteristiky, ktoré kombinuje typický charakter tohto vína s mimoriadnymi vlastnosťami.

Žiarivá zlatožltá farba s výraznejšou ovocnou vôňou, lahodnou a pritom plnou ovocnou chuťou, veľmi vyváženou a s charakteristickou ľahko horkastou dochuťou.

Veľmi dobre sa hodí k predjedlám, hlavne zeleninovým a rybacím, a ku všetkým rybacím jedlám.

Servírujeme pri teplote 9°- 11° C.

Obsah alkoholu 13%.

Vinárstvo:

Vinárstvo Velenosi vzniklo vďaka záujmu a nadšeniu dvoch mladých ľudí, manželov Angely a Ercole Velenosi v roku 1984. Aj keď vo vinárskom sektore pracujú len niekoľko desaťročí, je dnes toto vinárstvo jedným z najlepších v regióne Marche, so sídlom v meste Ascoli Piceno, kúsok od východného pobrežia Jadranského mora.

Nadšenie a láska k vínu, k tvrdej práci na vinici aj v pivnici pretrváva dodnes a prináša svoja výsledky. Táto práca je samozrejme podporená najmodernejšou technológiou výroby vína a spoluprácou s renomovaným vynikajúcim enológom Dr. Attiliom Pagli.

Vinárska produkcia zahŕňa tradičné odrody regiónu, tj. biele Trebbiano, Pecorino, Passerina, Verdicchio a modré Montepulciano, Sangiovese, Lacrima di Morro a v menšej miere aj ďalšie medzinárodné odrody.

Aj základné vína tohto vinárstva dosahujú vynikajúcu kvalitu a tie najlepšie dostávajú najvýznamnejšie ocenenia a hodnotenia nielen medzi talianskymi vínami, ale i vo svetovom meradle.