Content
166_vigneto-di-don-peppino-etna-rosso-prephylloxera-doc.jpg166_vigneto-di-don-peppino-etna-rosso-prephylloxera-doc.jpg

Vigneta di Don Peppino, Etna Rosso Prephylloxera DOC 2015

Terre Nere
Cena: 95,00 €
Bez DPH: 79,17 €
95,00 €
0,750l.
Skladom u dodávateľa

Hodnotenie vína

Veronelli: 95 bodov3 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Gambero Rosso: 2f Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.
L'Espresso: 4 Populárny sprievodca vínami vydavateľstva L'Espresso hodnotí kvalitu vína počtom fliaš a 20 bodovou stupnicou. 5 fliaš (18,0-20,0b.) - výborné víno najvyššej úrovne 4fľaše (16,5-17,5b.) - veľké, veľmi pekné víno 3 fľaše (15-16b.) - dobré víno, najmä pre menej dôležité vína je to veľmi dobrý výsledok 2 fľaše (13,5-14,5b.) - pre veľké víno je to nedobré hodnotenie 1 fľaša (12-13b.) - dostatočne dobré víno.
Duemilavini: 5 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

Vinica Dona Peppina sa nachádza v nadmorskej výške takmer 1000 metrov a je mimoriadna hlavne vďaka veku révy. Má neuveriteľných 140 rokov a nebola zničená révokazom, je teda na pôvodných podložiach. Ako všetky červené vína vinárstva, je aj toto takmer 100% Nerello Mascalese doplnené malým množstvom Nerello Mantellato. Mimoriadna vinica a rovnako mimoriadne víno.

Farba je rubínovo červená, nie tak tmavá, ako pri ostatných cru. Prekrásna vôňa čerešní, ružových kvetov s mohutnými minerálnymi tónmi. Na podnebí cítime burgundské tóny červeného ovocia so šťavnatým a živým charakterom, orieškovým telom a veľmi pôsobivým dlhým záverom. Jednoducho povedané, naozaj fantastické víno.

Podľa Veronelliho je to bezkonkurenčne najlepšia Etna Rosso a aj najlepšie víno Sicílie.

Obsah alkoholu 14,5%.

Vinárstvo:

Známy taliansky obchodník s vínom Marco de Grazia kúpil v roku 2002 na severnom svahu Etny vinárstvo s 22 hektármi excelentných viníc. Niektoré z nich sú vo výške takmer 1000 metrov nad morom. Mimoriadne podmienky lávového podložia, mikroklíma a nadmorské výšky dávajú tomuto terroir úplne špecifický rozmer. Tak isto aj vínam, ktoré sú zrovnateľné s vínami z Burgundska alebo Barola.

Počas veľmi krátkeho času sa o vínach z Terre Nere začalo hovoriť ako o najlepších sicílskych vínach.