Content
204_vin-ruspo-rosato-di-carmignano-doc.jpg204_vin-ruspo-rosato-di-carmignano-doc.jpg

Vin Ruspo, Rosato di Carmignano DOC 2016/2017

Tenuta di Capezzana
Cena: 16,80 €
Bez DPH: 14,00 €
16,80 €
0,750l.
Skladom u dodávateľa

Hodnotenie vína

Veronelli: 87 bodov2 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.
Gambero Rosso: 1 Sprievodca Vini d'Italia vydavateľstva Gambero Rosso je najrenomovanejšou a zároveň najpopulárnejšou príručkou pokiaľ ide o talianske vína. Už zaradenie do tohto katalógu je prestížnou záležitosťou pre každého talianskeho vinára. Kvalita vín je hodnotená symbolmi pohárov: 3 poháre - najvyššie hodnotenie,vynikajúce mimoriadne víno, 2 červené poháre - veľmi dobré až výborné víno, ktoré sa dostalo pri hodnotení do najužšieho finále, 2 poháre - veľmi dobré víno vo svojej kategórii, 1 pohár - dobré a veľmi pekné víno.
Duemilavini: 2 Sprievodca talianskymi vínami Talianskej asociácie someliérov AIS. Systém hodnotenia je založený na 100 bodovej stupnici a ocenení jedným až piatimi strapcami hrozna. 5 strapcov (91-100b.) - vynikajúce, mimoriadne víno, 4 hrozná (85-90b.) - veľké, veľmi pekné víno, 3 hrozná (80-84b.) - nadpriemerne dobré víno, 2 hrozná (70-74b.) - priemerné avšak príjemné víno.

Vína v DOC oblasti Carmignano sú typické tým, že k tradičnému Sangiovese sa pridáva odroda Cabernet Sauvignon. Vino Ruspo je bohaté a komplexné ružové víno so základom tradičného Sangiovese.

Je veľmi harmonické a vyvážené s jemným ovocným výrazom na podnebí.

Podávame ho k predjedlám, rybám vo všetkých úpravách a k jemnému bielemu mäsu.

Obsah alkoholu 13%.

 

Vinárstvo:

Vinárstvo Capezzana a jeho vína majú veľmi dlhú tradíciu a pôsobivú, najmenej 1200 rokov starú, históriu. V štátnom archíve vo Florencii sa nachádza dokument – zmluva z roku 804 o prenájme usadlosti spolu s vinicami a olivovými hájmi. Víno sa tu ale pestovalo už v predrímskej dobe, pred cca 3000 rokmi.

Usadlosť Capezzana, bývalé panstvo rodu Medici, je od začiatku minulého storočia v majetku starej šľachtickej rodiny Contini Bonacossi. Jej vinice sú súčasťou jednej z najmenších DOCG oblastí – Carmignano. Je zásluhou predovšetkým kniežaťa Uga Contini Bonacossi, že sa v roku 1975 vrátil vínam tejto oblasti historický názov Carmignano, do tej doby to bola iba podoblasť Chianti Montalbano. Rodina Bonacossi vedie vinárstvo s tou najlepšou filozofiou: „Vernosť tradícii, ale tradícii, ktorá nie je kamenná, ale v prirodzenom pohybe...nesmie sa stratiť charakter vína a oblasti, kde sa víno vyrába...tradícia je aj výsledok mnohých zlepšení a inovácií, ktoré sa časom preverujú novými generáciami vinárov."