Content
170_vin-santo-del-chianti-doc.jpg170_vin-santo-del-chianti-doc.jpg

Vin Santo del Chianti DOC 2011

Geografico
Cena: 26,00 €
Bez DPH: 21,67 €
26,00 €
0,750l.
Na sklade

Hodnotenie vína

Veronelli: 86 bodov2 Veronelliho sprievodca talianskymi vínami platí v Taliansku, najmä v odborných kruhoch, za najrešpektovanejší referenčný prameň. Hodnotí sa 1-3 hviezdičkami a 100 bodovou stupnicou (bodové hodnotenie nie je pravidlom pri každom hodnotenom víne). Vína, ktoré hodnotiteľov zaujali najviac (max. 20 vín) sú ocenené Veronelliho slniečkom.

Vin Santo z vinárstva Geografico sa vyrába z hrozna odrôd Trebbiano Toscano (60%) a Malvasia del Chianti (40%), pestovaných na viniciach v okolí San Gimignana, v DOCG oblasti Chianti. Hrozno sa po zbere necháva vysušiť do januára ďalšieho roka a až potom sa lisuje. Víno ostáva v malých dubových súdkoch niekoľko rokov.

Zlatožltá farba prechádza do jantárovej. Vôňa je komplexná, veľmi výrazná, ovocná. Chuť je veľmi príjemná, zamatová, nie príliš sladká, s medovými tónmi a tónmi sušeného ovocia. Je to ideálne dezertné víno k sladkým sušienkam alebo k inému sladkému pečivu.

Obľúbené sú typické mandľové sušienky Cantucci, ktoré sa môžu do vína namáčať.

Odporúčame otvoriť fľašu 2-3 hodiny pred podávaním. Podávame pri teplote 16°C.

Obsah alkoholu 15,5%.

Vinárstvo:

V r. 1961 založilo 17 malých  a stredných vinárov z historickej a najprestížnejšej oblasti Chianti Classico družstvo, aby mohli zlepšiť výrobu použitím najmodernejších technológií a zefektívniť obchodnú činnosť.

Dnes družstvo spája viac ako 2OO vinárov a okrem pôvodných viníc v tradičnej oblasti medzi mestečkami Castellina in Chianti, Gaiole in Chianti a Radda in Chianti vyrába družstvo vína aj z ďalších najprestížnejších vinárskych oblastí Toskánska; od Brunella z Montalcina cez Vino Nobile z Montepulciana až po Vernacciu di San Gimignano.